MENU

Chlamydie to gram-ujemne bakterie, które są bezwzględnymi pasożytami wewnątrzkomórkowymi. Przeżywają dzięki ATP gospodarza, ponieważ same nie są w stanie go wyprodukować. Schowane wewnątrz komórek czekają na korzystne warunki, żeby dać o sobie znać, powodując różne objawy chlamydiozy.

Chorobę mogą wywołać szczepy: Chlamydia pneumoniae, Chlamydia pisttaci oraz Chlamydia trachomatis.

Główną bronią tych bakterii jest umiejętność unikania mechanizmów obronnych komórek gospodarza, dzięki czemu mogą namnażać się bez przeszkód. Pod wpływem antybiotykoterapii lub niedoborów substancji odżywczych chlamydie wytwarzają ciałka przetrwalnikowe, które są niezauważalne dla organizmu, co w konsekwencji – jak w przypadku wirusów – może powodować przewlekłe, utajone zakażenia. Wszystkie gatunki chlamydii wykorzystują układ immunologiczny człowieka do rozprzestrzeniania się po organizmie i wywoływania uogólnionych zakażeń. Największą adaptację do zajmowania i namnażania się w makrofagach posiada szczep pisttaci, który dzięki nim przemieszcza się do wątroby i serca.

Chlamydia pisttaci (ornitoza, papuzica) – jest gatunkiem głównie bytującym u ptaków. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez wdychanie zakażonych ptasich odchodów wraz z kurzem. W okresie od jednego do trzech tygodni od zakażenia może się pojawić atypowe zapalenie płuc lub objawy podobne do zwykłego przeziębienia.
W ostrym przebiegu choroby dochodzi do powiększenia wątroby i śledziony. Kardiologiczna postać może obejmować zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia i wsierdzia.

Chlamydia pneumoniae – jest typową bakterią wywołującą zakażenia dróg oddechowych, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. U około 60% dorosłych osób odnotowuje się występowanie przeciwciał przeciwko tej bakterii. Zakażenia w większości mają charakter łagodny w postaci: bólu gardła, zapalenia zatok, objawów grypopodobnych, zapalenia oskrzeli, czy płuc. Przewlekła infekcja może dawać objawy zbliżone do astmy oskrzelowej. Samo zakażenie nie jest groźne, jednak otwiera wrota zakażenia dla innych drobnoustrojów.

Chlamydia trachomatis – przenoszona jest drogą płciową lub z zakażonej matki na dziecko przez łożysko, lub w trakcie porodu. Do typowych skutków zakażenia można zaliczyć zapalenie cewki moczowej i śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy, które u około 70% zakażonych przebiega bezobjawowo. Jeśli w wyniku infekcji Ch. trachomatis pojawiają się objawy, mają przeważnie łagodny przebieg w postaci upławów, krwawienia, pieczenia przy oddawaniu moczu, czy bólu w obszarze miednicy mniejszej. W wyniku powikłań przewlekłej infekcji pojawia się zapalenie jajników i zapalenie jajowodów, które może prowadzić do ich wtórnej niedrożności.

Czy odczuwasz bądź doświadczyłaś kiedykolwiek którejś z poniższych dolegliwości?

  • Bolesne lub/i nieregularne miesiączki?
  • Zapalenie szyjki macicy lub/ i błony śluzowej macicy?
  • Zapalenie gruczołu przedsionkowego większego?
  • Zapalenie jajowodu?
  • Zapalenie odbytu? Hemoroidy?
  • Zapalenie spojówek?
  • Ciąża pozamaciczna?
  • Niepłodność? Niedonoszona ciąża?
  • Zwężenie prostnicy?
  • Zapalenie cewki moczowej?

W/w objawy mogą być spowodowane obecnością bakterii Ch. trachomatis. Często infekcja przechodzi bezobjawowo, jednakże ten patogen jest powodem wielu powszechnie mylonych i bezskutecznie leczonych dolegliwości, do których należą chociażby nadżerki szyjki macicy, cysty, zapalenie gruczołów Bartholina, zapalenie jajowodów...etc.. W konsekwencji stan ten może prowadzić do ciąży pozamacicznej, która bezpośrednio związana jest ze zrostami jajowodów, które pozostawia po sobie ta bakteria. Co ważne - bezpłodność, z którą niestety zmaga się coraz więcej kobiet, jest często skutkiem tejże infekcji.
Chlamydia może infekować także inne narządy, nie związane z układem rodnym kobiet. Może prowadzić m.in. do zaćmy (ta podstępna bakteria atakuje oczy!) lub może być przyczyną RZS/Reumatoidalne Zapalenie Stawów (atakuje np. staw biodrowy i kolanowy), co w konsekwencji może skończyć się nawet "wymianą” stawu.

Całe szczęście, że technologia diagnostyczna, w której się specjalizuję, pozwala mi na skuteczne i bardzo szczegółowe przebadanie potencjalnie obciążonej osoby. Dodatkowo precyzyjnie dobieram terapię częstotliwościową i preparaty ziołowe, w celu eliminacji tej podstępnej bakterii.

Zapraszam na badanie i życzę dużo zdrowia!

Bibliografia:

1. Kayser F. H., Bienz K. A., Eckert J., Zinkernagel R. M.; Mikrobiologia lekarska; pod red.: Heczko P.B., Pietrzyk A.; Wydawnictwo lekarskie PZWL; Wraszawa 2007.

2. Podsiadły E.; Zakażenia wywołane przez bakterie wewnątrzkomórkowe (Chlamydiozy) [W:] Choroby zakaźne i pasożytnicze tom 2, pod red. Cianciara J., Juszczyk J.; Wydawnictwo Czelej; Lublin 2012.

3.Mizerski W.; Zarazki których należy unikać; Wydawnictwo Adamantan; Warszawa 2009.

4. Własne doświadczenie i obserwacje.


Tel. 500 246 658
monika@promedica.net.pl
Projekt i wykonanie:
Copyright © Promedica Monika Konat