MENU

DHEA (dehydroepiandrosteron) jest naturalnym hormonem steroidowym produkowanym z cholesterolu przez warstwę siateczkowatą kory nadnerczy. Nie jest to jednak „zwykły” hormon. Stanowi on formę wyjściową dla najważniejszych hormonów, jak estrogeny, testosteron czy adrenalina. Korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną. Do niedawna nie była poznana jego rola. Dzisiaj okazuje się być jedną z substancji, która skutecznie zapobiega spustoszeniom w organizmie, jakie niesie ze sobą współczesny tryb życia.

Spośród wielu chorób cywilizacyjnych, większość nie cieszy się skutecznym wyzdrowieniem. Według rosnącej ilości badań nad ich przyczynami i epidemiologią wynika, że takie stany organizmu jak nowotwory, cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość czy poważne upośledzenia układu odpornościowego mają wspólny mianownik – deficyt lub znaczne obniżenie substancji DHEA.

W jaki sposób zatem dochodzi do jej utraty? Czy jesteśmy w stanie wpływać na jej ilość w organizmie?

Komu zalecana jest suplementacja diety? I wreszcie skąd ją pozyskiwać w naturalny sposób? 

DHEA jest nazywany „hormonem młodości”, dzięki któremu dłużej zachowujemy zdrowie i witalność. Pomaga organizmowi w zwalczaniu infekcji wewnątrzkomórkowych oraz chroni go
przed destrukcyjnymi skutkami działania kortyzolu i stresu. Kiedy popadamy w zdenerwowanie, bariery ochronne organizmu zostają osłabione. Zaliczamy do nich: barierę krew – mózg, barierę płucną i barierę układu pokarmowego. To właśnie stres i brak umiejętności adaptowania się do nowych sytuacji życiowych jest podstawową przyczyną spadku poziomu tego hormonu. DHEA powstrzymuje także atak wolnych rodników i inne procesy zwyrodnieniowe, które przyczyniają się do powstawania poważnych chorób przewlekłych, nie tylko w starszym wieku.

Brak DHEA, prowadzi do zaburzenia całej gospodarki hormonalnej w organizmie, co wiąże się ze spadkiem innych hormonów. Bardzo dobrym przykładem takiej reakcji jest choroba zapalna tarczycy typu Hashimoto, hypoadrenia i choroby gruczołów nadnerczy, a także wszelkie zapalne choroby jelit. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy dolegliwości mają charakter przewlekły i trwają latami. Pogarsza się wtedy kondycja psychiczna i fizyczna organizmu a możliwość wystąpienia takich chorób, jak: nowotwory, depresja, cukrzyca, osteoporoza oraz choroby układu krążenia wzrasta. Dlatego warto włączyć do codziennej diety żywność bogatą w fitohormony i fitoestrogeny, roślinne substytuty ludzkich hormonów płciowych. Granat, ciemne winogrona bogate w kwercytynę, czerwona koniczyna, która wykazuje także właściwości przeciwwirusowe, szczególnie w ukrytych infekcjach wirusem Epstein – Barr, soja, cebula, awokado, oliwa czy czosnek, to niektóre z nich. Możesz także wzbogacić dietę suplementacją. Zaleca się wprowadzenie suplementów DHEA na stałe wszystkim po 35 roku życia. Do 30-stego roku życia ludzki organizm produkuje ok. 30 mg DHEA na dzień, a po 60-tce wynik ten spada do ilości mniejszej niż 5mg. Deficyt widoczny jest gołym okiem.

Zanim jednak wprowadzisz suplementację diety, pamiętaj o skutkach ubocznych. Każdy syntetyczny związek chemiczny wpływa na funkcjonowanie organizmu. Przyjmując suplementy, sztucznie podkręcasz jego obroty, przez co może dojść do rozleniwienia organów i układów wewnętrznych. Istnieją publikacje, które niezbyt pochlebnie opiniują DHEA i jego wpływ na zdrowie organizmu człowieka. Zarzuca się mu kancerogenezę czy chorobę niedokrwienną serca. DHEA może wchodzić w interakcje z lekami, np. metforminą, warfaryną, karbamazepiną, a nawet insuliną. W niektórych krajach DHEA uznawany jest za substancję dopingującą.

Nie zmienia to faktu, że DHEA, jak każdy suplement wzbogacający dietę, bywa nieoceniony. Poświęcono mu wiele badań naukowych, z których wynika, że u nosicieli wirusa HIV pełnoobjawowe AIDS nie rozwija się, dopóki nie spadnie poziom tego hormonu, a u kobiet z nowotworem piersi zaobserwowano nieprawidłowo niski jego poziom. W minimalnych dawkach potrafi łagodzić amnezję i wspomaga pamięć długoterminową. Potrafi blokować enzym produkujący tkankę tłuszczową (G6PDH) i wywiera korzystny wpływ na metabolizm glukozy.

Do ważnych ciekawostek o DHEA z pewnością możemy zaliczyć fakt, że tkanka mózgowa zawiera 6,5 razy więcej DHEA niż inne tkanki. Gdy wzrost i rozwój mózgu zatrzymuje się, poziom DHEA się obniża. Jeśli borykasz się z jakąkolwiek chorobą przewlekłą, zapalną czy postrzeganą jako cywilizacyjną, koniecznie wykonaj oznaczenie DHEA, w połączeniu z kortyzolem, najlepiej w profilu dobowym przy wykorzystaniu śliny. Ważne jest, abyś poznał pracę tych dwóch, bardzo ważnych dla zdrowia człowieka hormonów, w ciągu całego dnia. Oznaczenie poranne zawsze jest tylko informacją o stanie faktycznym, w chwili pobrania. Hormony pracują non stop. Ich poziom zależy od codziennych sytuacji i reagowania na nie. Od ilości snu, pokarmu, który konsumujesz i aktywności fizycznej. Abyś mógł otrzymać rzetelny obraz tej pracy, oznaczenie DHEA i kortyzolu w profilu dobowym będzie dobrym rozwiązaniem.

Źródło / Inspiracja:
1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/
2. https://magdadorko.com/blog


Tel. 500 246 658
monika@promedica.net.pl
Projekt i wykonanie:
Copyright © Promedica Monika Konat