MENU

Terapia Cease - metoda w terapiach spektrum autyzmuTerapia Cease - czyli metoda odtruwania homeopatycznego. To pozbywanie się toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Jest ona elementem wsparcia terapii dzieci autystycznych i dotkniętych zaburzeniami pokrewnymi.

Kim jest Tinus Smits?

Tinusa Smits to holenderski lekarz i homeopata, który opracował terapię. Jest ona wykorzystywana głównie u dzieci dotkniętych spektrum autyzmu lub innymi zaburzeniami neurologicznymi. Opiera się przede wszystkim na bogactwie i skuteczności leków homeopatycznych. Doktor Smits podkreśla kluczową rolę izoterapii (inaczej izopatii lub tautopatii) jako jednej z form homeopatii, służącą do odtruwania organizmu i jednoczesnego do odtrucia różnych czynników, które mogły prowadzić do zaburzeń. Dzięki zastosowaniu kombinacji izopatii w połączeniu z medycyną alternatywną (uzupełnianą w razie potrzeby o homeopatię klasyczną i różne badania), udaje się z powodzeniem poprawić stan zdrowia dzieci.

Jakie czynniki, według Tinusa Smitsa, są przyczyną autyzmu?

Terapia, choć opracowana z myślą o pacjentach autystycznych, od lat cieszy się szerszym zastosowaniem. CEASE opiera się na założeniu, iż autyzm jest spowodowany nagromadzeniem toksyn oraz stresorów.

Do czynników będących stresorami można zaliczyć między innymi:

 • szczepionki i ich adiuwanty,
 • metale ciężkie,
 • infekcje i przyjmowane leki alopatyczne,
 • antybiotyki, środki znieczulające, leki hormonalne, sterydy,
 • silny stres emocjonalny, traumy, wypadek i wiele innych.

Metoda Cease to nie tylko odtruwanie szczepień...

Metoda Cease nie ogranicza się tylko do homeopatycznego odtruwania szczepień – tak, jak niektórzy uważają, lecz zawiera w sobie wiele istotnych elementów, które składają się na całość terapii. Są to:

 1. Wnikliwy i dogłębny wywiad, którego celem jest zidentyfikowanie listy możliwych przyczyn obciążeń organizmu. Na tym etapie oprócz analizy wszystkich substancji, które otrzymało dziecko i rodzice, omawiamy możliwe stresory przed ciążą, w ciąży i w trakcie życia dziecka. To wyznacza kierunek i kolejność w terapii.
 2. Preparaty izopatyczne – podawane w zależności od przyczyny zaburzeń. Jest to niewątpliwie najważniejsza część terapii.
 3. Homeopatia inspirująca - gdzie korzysta się z leków homeopatycznych celem “zdjęcia warstw blokujących”, np. braku pewności siebie, braku miłości do siebie, braku poczucia bezpieczeństwa, etc. Leki inspirujące podawane w trakcie trwania CEASE mają bardzo duży wpływ na zachowanie dziecka.
 4. Homeopatia klasyczna - dobierana oczywiście w zależności od przypadku dziecka i przyczyny choroby. Warto o tym pamiętać, choć nie zawsze jest możliwość dobrania leku klasycznego już na początku terapii.
 5. Terapia ortomolekularna - czyli podawanie suplementów celem wzmocnienia i ułatwienia detoksykacji organizmu. Część suplementów należy podawać każdemu dziecku w terapii – nie jest ich dużo, ale są konieczne, ponieważ stres oksydacyjny kory cerebralnej jest leczony min. rozpuszczalną w tłuszczach witaminą C.

Powyżej opisane elementy terapii CEASE są kluczowe. W mojej ocenie, jako terapeuty, ważne są jeszcze inne kwestie, takie jak:

 • dobra współpraca, kultura komunikacji i wzajemne zaufanie na linii pacjent - specjalista,
 • stosowanie się do planu terapii i schematów podawania preparatów,
 • wnikliwa obserwacja dziecka w trakcie terapii i informowanie terapeuty na temat ew. objawów,
 • regularne wizyty kontrolne, na których przeprowadzane są badania monitorujące postęp terapii.

Czy Terapia Cease jest bezpieczna?

Terapia jest bezpieczna. W trakcie odtruwania u pacjenta mogą się pojawić reakcje wydalania substancji toksycznych, tzw. efekt Herxheimera. Najczęściej występującymi reakcjami są: biegunka, nadmierna potliwość, wydzielina z ucha, ropienie z oczu, wydzielanie śluzu z oskrzeli, skondensowany mocz, wysypka, podwyższona temperatura, osłabienie. Objawy te pokazują, iż toczy się proces oczyszczania.

Statystyki i badania dotyczące przyrostu diagnoz autyzmu dzieci w Polsce i na świecie są okrutne.

Warto szukać rozwiązań i wsparcia w medycynie zintegrowanej, gdyż kompatybilność różnych systemów terapeutycznych zwiększa szanse na sukces i poprawę zdrowia.


Tel. 500 246 658
monika@promedica.net.pl
Projekt i wykonanie:
Copyright © Promedica Monika Konat